Напредна генетичната диагностика – открива хора с висок риск от онкологично заболяване
От 25 до 31 май отбелязваме Европейската седмица за борба с рака – инициатива, насочена към повишаване на информираността за онкологичните заболявания, за значението на ранната диагностика, превенцията и необходимостта от равнопоставен достъп до съвременно лечение.
По този повод разговаряме с онколога д-р Антоанета Томова – началник на Първо вътрешно химиотерапевтично отделение в Комплексен онкологичен център – Пловдив. Д-р Томова е също член на Коалиция HPV и председател на „Осъзната Онкологична Общност” – доброволно и независимо дружество на лекари и специализанти по медицинска онкология и свързаните с нея специалности, студенти по медицина и психология и български юридически лица, чиято цел е холистичен подход при лечението на болните от рак, високо ниво на информираност на българското общество за всички аспекти на раковите заболявания (cancerinfo.bg).
Д-р Томова, каква е ползата от разширяването на обхвата на Националната програма за първична превенция на онкологичните заболявания, причинени от човешкия папилома вирус (HPV)?
Ползата може да е огромна, защото ще бъдат спасени хиляди човешки животи. Ваксината срещу HPV е единственият начин да намалим риска от смъртоносно заболяване, каквото е ракът на шийката на матката, както и на други онкогинекологични и онкоурологични състояния като рак на влагалището, на вулвата, на ануса, на пениса, на глава и шия, на други зони на организма, където попадне HPV. Ако не се лекуват навреме, тези онкологични заболявания може да струват живота на пациентите. Най-доброто решение е чрез ваксинация с неактивен вирус да подготвим имунитета за срещата с онкогенните типове човешки папилома вирус, за да не се стига до преканцерози и рак. Имайте предвид, че преканцерозите са десетки пъти по-чести от рака, но също така неприятни и с тежко протичане. Деветвалентната ваксина срещу HPV предпазва също от два от типовете HPV, които предизвикват кондиломи при мъже и жени.
Най-важното е, че ваксинираните са предпазени от най-опасните канцерогенни типове HPV и че няма да се стигне до инфекция и злокачествено израждане.
Колко време е нужно, за да се стигне от инфектирането с HPV до рак?
Този процес е индивидуален, зависи от това как работи имунната система на човека, дали организмът е физически здрав или е подложен на изтощителни диети в гонене на идеалното тегло. Отделно зависи от сексуалната култура, дали човек практикува безопасен или небезопасен секс. Затова е важно да обхванем децата с двукратна ваксинация, когато са още невинни съзнания, не са имали сексуален контакт, при който може да бъдат инфектирани с HPV. Така младото поколение ще формира имунитет срещу HPV за дълго време напред.
Вече имаме примера на страни, в които децата и младите хора са обхванати с HPV ваксини и благодарение на това са изкоренили тази група от около 15 онкологични заболявания, причинявани от човешкия папилома вирус. Примери за такива страни са Австралия и Швеция. Други страни вече постигат над 70% ваксинално покритие и вървят с бързи стъпки към изкореняване на рака на маточната шийка и останалите ракови заболявания, свързани с HPV. В тези страни се ваксинират и двата пола. Ако работим само с единия пол и дискриминираме другия, винаги ще има резервоар за инфекция с HPV, тоест няма да постигнем радикални резултати.
Трябва да се поучим от този опит и да го приложим у нас. Защото сегашните 3% ваксинално покритие срещу HPV са крайно недостатъчни. Ние трябва да постигнем поне 70% в близките 5 години. Това ще бъде квантов скок за нас.
Възможно повече хора трябва да разберат, че ваксината срещу HPV и ваксината срещу хепатит В са единствените, които предотвратяват рак. Ваксината срещу хепатит В ни спестява рак на черния дроб, който обикновено късно се открива и в повечето случаи е летален. Вече изброих онкологичните диагнози, които предотвратява ваксината срещу HPV.
По новата програма за безплатно ваксиниране срещу HPV в България са включени момичета и момчета от 10 до 14 г., като постепенно до 2030 г. безплатни ваксини ще се осигурят за момичета до 21 години. Но дори децата им да не попадат в обхвата на програмата, родителите може да закупят ваксината. Това е най-малкото, което едни здравно грамотни хора могат да направят за здравето и бъдещето на своите деца. Сигурна съм, че това ще бъдат най-добре похарчените им пари, осигуряващи здраве и спокойствие на децата им.
Защо е важна и вторичната превенция – профилактичните прегледи за различни онкологични заболявания?
Наистина първичната превенция върши най-много работа, но вторичната превенция е не по-малко важна. Двете не се изключват една друга, а трябва да вървят паралелно. Вторичната превенция включва редовни профилактични прегледи на хора, които нямат оплаквания, за да са сигурни, че са здрави. Вторична профилактика се прави чрез големи национални скринингови програми (популационен скрининг) или се скринират само рисковите групи за конкретното заболяване (опортюнистичен скрининг). В повечето развити страни тези скрининги са обвързани с наказателни санкции, ако пропуснеш да си направиш своя профилактичен преглед – за рак на маточната шийка, за рак на гърда, за рак на дебелото черво или за рак на простатата. Не може да очакваш здравеопазната система, да ти е осигурила скрининга, от който ти не си се възползвал, и после да плаща за в пъти по-скъпо лечение. Трябва да си солидарен, да разбираш смисъла на това да поемеш отговорност за собственото си здраве.
Как ще коментирате двете мащабни скринингови програми за рак на маточната шийка и за колоректален карцином? Те ще стартират от есента и ще стават чрез самотестване – с тест за HPV и тест за окултна кръв в изпражненията.
Това е прогресивна стъпка в правилната посока. Добре е повече хора да се възползват от тези скринингови програми. Но за тази цел трябва да знаят, че здравето е привилегия, докато човек го пази, но също здравето е функция на изборите, които правим, и на отговорността ни. Ако приемем здравето си за даденост и не правим нищо за него, един ден ще го загубим.
Когато човек е загрижен за собственото си здраве и благополучие, трябва по своя инициатива да чука на вратите на личния си лекар и на опитни онколози да ги прегледат и насочат какви изследвания да си направят. Колегите ще преценят рисковите фактори – начин на хранене, обездвижване, затлъстяване, тютюнопушене, злоупотреба с алкохол, фамилност за определени заболявания. Ако има в рода хора с онкологична диагноза, това подсказва по-голям риск за същия рак.
Човек трябва да си отдели време да се прегледа за най-честите пет или десет заболявания, още преди да има каквито и да било симптоми. Съответните специалисти ще кажат: „Да, здрав сте сега. Но е препоръчително човек с вашите рискови фактори да идва на преглед всяка година или на две години веднъж, или на пет години“. Целият комплекс от фактори предсказва по-висок, среден или нисък риск от заболяване. Колегите в по-напредналите страни ползват въпросници и ориентировъчни калкулатори на риска. На тяхна база може да се препоръча на здравия човек колко често и как да се изследва за колоректален карцином, или за белодробен карцином, или за рак на гърда.
Напредна много и генетичната диагностика за много от заболяванията. Може само чрез кръвен тест да селектираме пациенти, които се нуждаят от по-заострено внимание. В момента като предиктор на рак на простатата се ползва PSA – простатноспецифичния антиген. Той не е туморно специфичен, а тъканно специфичен, но ако е завишен и не пада лесно, може да ни ориентира да търсим рак на простатата. Има и други туморни маркери, които се прилагат според индивидуалните характеристики на човека, потърсил профилактична консултация.
При скрининговите програми е застъпен минимален набор от изследвания. Това е един филтър, който ще засече хората, при които има вероятност от развитие на съответния рак. На тях вече ще се направят много по-обстойни и задълбочени изследвания, за да се отхвърли съмнението за рак или да се потвърди. Оттук е важно да се започне навременно лечение. Колкото по-рано започне лечението, толкова то е по-ефективно. Освен това и ще натовари по-малко здравната система.
Автор: Мара Калчева, Портал на пациента