Доц. д-р Христиана Бацелова, дм: На всяка възраст има полза от ваксината срещу HPV

80 – 90% е рискът човек да се зарази поне един път в живота

Доц. д-р Христиана Бацелова, дм е началник на Хигиенно-епидемиологичен отдел в УМБАЛ „Свети Георги“ в Пловдив и доцент в катедра „Епидемиология и медицина на бедствените ситуации“ на Медицинския университет в Пловдив. Завършила е медицина в същия университет през 2007 г., а от 2013 г. е специалист по епидемиология на инфекциозните болести. Доц. Бацелова е сред учредителите на Коалиция HPV, чиято мисия е промотирането на ваксинопрофилактиката, за да се елиминират предизвиканите от човешкия папилома вирус (HPV) заболявания.

Доц. Бацелова, как оценявате разширяването на новата програма за първична профилактика на свързаните с HPV заболявания (2025 – 2030 г.)?

В България предстои да се даде възможност за безплатна ваксинация на момчетата срещу HPV, защото инфекцията с човешки папилома вирус причинява заболявания и при двата пола. Разширяването на програмата с обхващане и на момичета, и на момчета е много добро решение на Министерство на здравеопазването. А това да се обхванат постепенно до 2030 година и момичетата от 10 до 21 години ще даде още по-голям принос в дългосрочен план. Така ще се създаде по-добър колективен имунитет, който ще пречи на вируса да се разпространява.

Право на безплатна имунизация ще имат момичета на възраст от 10 до 14 г. включително (преди навършване на 15 г.), което удължава възможността за поставяне на ваксина с една година спрямо досега действащата програма. От тази година и момчетата ще могат да се ваксинират безплатно срещу HPV, като за периода 2025-2028 г. ще се осигуряват ваксини за момчета от 10 до 13 г., а в периода 2029-2030 г. ще бъдат включени и 14-годишните.

Кога в България може да стигнем до колективен имунитет срещу канцерогенните типове HPV?

На този етап при 3% ваксинално покритие не можем да разчитаме на колективен имунитет. Разбира се, всяка поставена ваксина има индивидуална полза за защита на човека от вируса, а също и добавя една капка в колективния имунитет, който постепенно ще се постигне.

Какъв ваксинационен обхват ни е необходим, за да се изкоренят онкологичните заболявания, причинявани от HPV, или поне да се сведат до минимум?

В държави като Австралия, в които е елиминиран ракът на маточната шийка при младите жени, има над 90% ваксинационен обхват на двата пола. Трябва ни високо ваксинално покритие, поне 70%.

HPV е най-предаваният по полов път вирус. Така че рискът всеки да се зарази поне един път в живота си е 80 – 90% и при двата пола. Дори да имаме само един партньор, това не ни предпазва от заразяване с човешки папилома вирус. Да, рискът вероятно е по-малък, но не е нулев. Не е сериозно да имаме толкова голямо доверие на друг човек, когато става въпрос за нашето здраве. Аз лично разчитам само на себе си. Освен това вирусът издържа върху повърхности във външна среда и при лоша дезинфекция и липса на стерилизация на медицински инструменти, би могло да настъпи заразяване и при преглед. Затова най-сигурният начин за предпазване е ваксината.

Има ли смисъл поставянето на ваксина срещу HPV и при сексуално активни хора?

Наистина, най-ефективна е ваксината, поставена преди началото на половия живот. Но във всяка възраст, и след 18, и след 24 години има само ползи, дори ако човек вече се е заразил с някой от типовете HPV. В 9 от 10 случая организмът се самоочиства от вируса. Само че не изгражда траен имунитет срещу същия тип HPV. Така че може да настъпи повторна инфекция с този тип HPV и той вече да предизвика рак.

Докато в деветвалентната ваксина срещу HPV има специално вещество, наречено адювант, което привлича вниманието на имунната система, провокира я да създаде антитела и имунна памет срещу тези 9 типа HPV, което води до дълготрайна протекция. Ето защо е препоръчително във всяка възраст от 9 години нагоре да се поставя тази ваксина, дори на лица над 45 години. Има само ползи от поставянето на ваксината срещу HPV.

Какво най-вече притеснява хората по отношение на ваксината срещу HPV?

В България се разпространяват много митове за тази ваксина и това поражда необоснован страх у хората. Един от митовете е, че ваксината срещу HPV може да доведе до рак, което категорично няма как да се случи. Притеснява ги дали е безопасна и достатъчно изпитана. За съжаление, има и медицински лица, които съветват хората да не се ваксинират. Многото митове оказват влияние дори върху медицински лица.

Как според вас може да се преодолеят неверните представи у хората?

Ние от Коалиция HPV над две години и половина работим точно в тази насока – с информационни кампании, насочени към медицински и немедицински лица. Важно е да даваме достоверна информация на хората. Когато човек не знае нещо, е нормално да го е страх. Когато обаче има информация и е наясно, че ваксината срещу HPV съдържа само протеини, тогава изчезва и страхът, че може ваксината да ги зарази. Тя е рекомбинантна, протеинбазирана. Продължаваме да повтаряме, че ваксината е напълно безопасна, защото вече е приложена на повече от 648 милиона души по света. Какво по-добро доказателство от това! Аз самата съм се ваксинирала, на децата си също съм поставила тази ваксина.

Как се поставя ваксината срещу HPV?

Поставя се в делтоидния мускул (в рамото). Няма нищо особено.

Какво да очакват хората след поставянето?

Най-често – нищо. Има болка само на мястото на убождане. Самото въвеждане на ваксината в мускула е леко болезнено, но това е за секунди. Другите постваксинални реакции са описани в кратката характеристика на продукта, но те са изключително редки. Специално при моите пациенти, при моето ваксиниране и това на децата ми не съм наблюдавала никакви реакции.

Ако родителите изпуснат да ваксинират децата си срещу HPV безплатно по националната програма?

Най-добре е да си закупят ваксината от аптека. Да, не е евтина, но когато става въпрос за здраве, човек може да отдели повече пари. Плюс това трите дози, ако детето е след 15-годишна възраст, не се поставят в рамките на един месец, а по схема. Така че дозите ще се купуват през няколко месеца. Има обувки, които са по-скъпи от тази ваксина. Така че всичко е въпрос на приоритети.

Какво бихте казала на момчетата и мъжете, които се питат защо да се ваксинират срещу HPV?

Най-краткият и правилен отговор е, за да бъдат здрави. Защото мъжете също страдат от свързани с HPV заболявания – папиломатози и ракови заболявания, а и заразяват партньорите си. За да са здрави и да не заразяват партньорите си, препоръчвам да се ваксинират.

Автор: Мара Калчева, Портал на пациента